Aktualności

Nietypowe Domy Polski - Dom letniskowy w Kluszkowcach

Koniec roku zbliża się wielkimi krokami, dlatego czas na zaprezentowanie ostatniego już nietypowego domu na naszej mapie Polski.

Architekt: EXTERIO

www.exterio.pl

 

Czas na ostatni już dom z naszego cyklu Nietypowych domów na mapie Polski. Tym razem prezentujemy bardzo klimatyczny oraz zbudowany z dbałością o szczegóły dom letniskowy położony nad jeziorem Czorsztyńskim.

Działka inwestycji jest pochylona w kierunku jeziora i roztacza się z niej przepiękny widok na panoramę okolicy, czyli jeziora i góry, a także malowniczo położone na brzegu dwa średniowieczne zamki w Niedzicy i Czorsztynie. Tak więc przy projektowaniu inwestycji było ważne aby wykorzystać te atuty widokowe lokalizacji. Od strony jeziora zastosowano pełne przeszklenia na parterze oraz dużą, przeszkloną lukarnę na piętrze. Natomiast wykorzystując spadek działki, poziom parteru oraz zlokalizowany przed domem taras są wzniesione w stosunku do otaczającego terenu. Dzięki temu nic nie zasłania widoków.

Bryła domu swoim kształtem, kolorystyką i użytymi materiałami nawiązuje do tradycyjnej zabudowy pasterskiej. Wszystko za sprawą oddalonego os to metrów skansenu z budynkami z XIX wieku, które zostały przeniesione z dna tworzonego jeziora. Dom pomimo nawiązania do tych tradycji ma nowoczesną formę oraz rozwiązania techniczne. Charakterystyczny dach i ściana frontowa pokryte zostały wiórem osikowym, tak aby dach płynnie przechodził na ścianę.

Budynek swoją formą niejako wskazuje na wartościowe elementy otoczenia. Od strony wejściowej, zwróconej w stronę lądu, poprzez brak okien,  dom sprawia wrażenie niedostępnego. Otwiera się na otoczenie dużymi przeszkleniami od strony jeziora. Dodatkowo dwa przesuwne okna pozwalają na otwarcie połowy ściany i łączą wnętrze z tarasem. 

 

W celu zobaczenia zdjęć zapraszamy na nasz fanpage na Facebooku. 

Powrót