Aktualności

Nietypowe domy Polski - Dom letniskowy w Żywcu

W kwietniu czas na kolejny dom znajdujący się w naszym tegorocznym kalendarzu.

architekt: jojko+nawrocki architekci

fotograf: Michał Jędrzejowski

http://www.jna.com.pl/

 

Uważacie, że domek letniskowy nie może być ciekawy? Nic bardziej mylnego! Szczególnie gdy do akcji wkraczają jojko+nawrocki architekci, którzy na swoim koncie mają masę niecodziennych koncepcji.

 

Dom letniskowy w Żywcu to alternatywa dla często jednakowej i zwyczajnej architektury letniskowej na południu Polski. Na pierwszy rzut oka sprawia wrażenie szybkiego i prostego w budowie bez nadmiernego wykorzystywania budżetu. Gdy przyjrzymy się mu bliżej, zauważymy spójność z otoczeniem, tak jakby to było jego naturalne środowisko. Wszystko za sprawą drewnianej elewacji, która skrywa w sobie nie tylko wnętrze, ale również okna! Domek letniskowy z każdej strony posiada duże, przeszklone okna oraz drzwi, które chowają się za "okiennicami". Dzięki takiemu działaniu można ograniczać wpadanie promieni słonecznych w cieplejsze dni lub jeszcze bardziej otworzyć domek na otaczające widoki (np. Babia Góra, Pilsko czy Romanka). To jest dopiero wykorzystanie uwarunkowań geograficznych!

 

Prosty na zewnątrz oraz w środku, wykorzystujący naturalne materiały oraz niecodzienne rozwiązania. Czyżby powoli tak miały wyglądać domki letniskowe?

Powrót