Aktualności

Nietypowe domy Polski - Dom Lustrzany

Wraz z początkiem maja prezentujemy kolejny dom wykorzystany w naszym kalendarzu.

architekt: Reform Architekt

https://reformarchitekt.pl/

 

Zapewne każdy z Was posiada choć jedno lustro w swoim domu. Jednak czy kiedykolwiek myśleliście aby przenieść lustro na ścianę zewnętrzną Waszego domu? Zdecydowanie nie jest to codzienny pomysł, dlatego tak wiele osób z zaciekawieniem przygląda się projektowi Domu Lustrzanego w Warszawie. W tym również i my!

 

Dom Lustrzany to dwukondygnacyjny budynek, który na pierwszy rzut oka wygląda jakby unosił się w powietrzu! Piętro to tradycyjna bryła wykończona białym tynkiem, która jest widoczna pośród drzew. To właśnie ona kontrastuje z parterem, którego najważniejszym elementem wykończenia są lustra! Odbijają one otaczający las i sprawiają, że piętro wygląda jak lewitująca bryła. Wykorzystany w tym celu alucobond, czyli komponent aluminiowy, zastępuje tradycyjne lustra obniżając przy tym koszty budowy. Zaletą wykorzystania tego materiału jest także zachowanie czystości. Podczas zimy śnieg spłynie po powłoce nie nasiąkając, tak jak w przypadku tynku. Natomiast latem nie będzie się nagrzewać, głównie dlatego, iż dom jest położony w lesie. Dzięki naturze można osiągnąć taki efekt, gdyż otoczenie musi być statyczne i identyczne w odbiorze, tak aby aluminiowe elementy domu znikały w jednostajnym odbiciu. Wkomponowany w ten sposób budynek zaciera granicę pomiędzy domem a lasem, który staje się częścią projektu. Powstaje spójna całość wpisująca się w otaczającą przyrodę.

 

Pomysł wykorzystania luster ma swoich zwolenników, jak również i przeciwników, lecz musicie przyznać, że efekt wizualny wygląda imponująco!

 

Jak oceniacie ten projekt? :)

Powrót