Aktualności

Nietypowe domy Polski - Dom w Czarnowie

W sierpniu pokazujemy nowoczesny i niestandardowo ułożony dom otoczony zielenią pobliskiego lasu.

Architekt: Z3Z Architekci
z3zarchitekci.pl

Były już domy trójkątne czy okrągłe, te na drzewach, czy te na wąskiej działce… Jednak my nadal mamy czym zaskakiwać! 

Czas na Dom w Czarnowie, nietypowy w swojej konstrukcji budynek. Zbudowany jest z dwóch brył nałożonych jedna na drugą, lecz żeby nie było zbyt nudno, są one obrócone względem siebie o 35 stopni. Tak też wewnętrzne zakończenia każdego z prostopadłościanów łączą się, a zewnętrzne kąty wystają poza wspólny obrys budowli, tworząc wielki X.

Takie rozplanowanie brył nadaje dynamizmu sylwetce budynku, ale także pozwala na rozplanowanie jej w stosunku do drogi, kierunków świata oraz otwarć widokowych. Dzięki temu architekci w pełni wykorzystali rozmieszczenie działki oraz czynniki zewnętrzne. Bryła parteru została ustawiona frontalnie do bramy wjazdowej, aby podkreślić zapraszający charakter strefy wejściowej. Również ułatwiło to parkowanie pod zadaszeniem stworzonym z górnej kondygnacji. Piętro obrócono na południowy wschód, w przeciwieństwie do okien parteru otwartych na południowy zachód, ażeby strefa nocna wychodziła na spokojniejsza i bardziej zalesioną stronę działki.

Dom, pomimo nietypowego ustawienia, posiada prosty okład budynku. Jednak aby go uatrakcyjnić, dodano dwie wystające bryły. Te szklane konstrukcje nie tylko powiększają główną sypialnię, ale także są efektownym wyjściem na taras. Dodatkowo jedyny drewniany element w elewacji budynku to szafa wnękowa również znajdująca się w głównej sypialni.

Powrót