Aktualności

Nietypowe domy Polski - Dom w Krajobrazie

We wrześniu nawiązujemy do pobliskiego otoczenia i podglądamy dom z Jury!

Architekt: Kropka studio

http://kropka-studio.pl/

 

Krajobraz to jeden z wielu ważnych elementów wpływających na decyzję o zakupie działki pod przyszły dom. W tym wypadku postanowiono, że będzie on również inspiracją na dalszym etapie powstawania budynku, czyli w momencie projektowania. Tak też zabytkowa bryła kamiennego kościoła, ruiny zamków w Morsku czy Ogrodzieńcu czy rozsiane po okolicy ostańce skalne charakterystyczne dla jury stały się natchnieniem do budowy charakterystycznego projektu, którym był Dom w Krajobrazie (znanego inaczej jako Dom na Jurze lub Dom Kamienny).

Na działce mieszczą się dwa budynki, gdzie jednym z nich jest dwustanowiskowy garaż, a drugim część mieszkalna domu jednorodzinnego. Wykończone są one koszami gabionowymi wypełnionymi lokalnym wapniem, a łączy je ze sobą ażurowy, drewniany łącznik. Taki dobór materiałów to nawiązanie do pobliskiego krajobrazu, zaś sama elewacja ma być swojego rodzaju maskowaniem, za pomocą którego dom wtopi się w otoczenie.

 

Pomimo, że budowa domu jednorodzinnego zakończyła się w 2013 roku, to jego bryła nadal wygląda na nowoczesną. Wpływ na to mają elementy dodatkowe. Kostka mieszcząca sypialnię oraz trójkątny wykusz, gdzie oba elementy zostały wykończone drewnianymi listwami, a także dach, do którego pokrycia wykorzystano blachę tytanowo- cynkową w kolorze grafitowym.

Dom w Krajobrazie swoją elewacją sprawia wrażenie, jakby stał w tym miejscu od setek lat, natomiast jego kształt przypomina stodołę. Jak dla nas prosta forma oraz zaczerpnięcie inspiracji z otoczenia było tutaj idealnym rozwiązaniem ????

Powrót