Aktualności

Nietypowe domy Polski - Dom z Filmu

Wraz z nadejściem marca czas na kolejny dom z naszego kalendarza.

architekt: Z3Z architekci

www.z3zarchitekci.pl

 

Wiedzieliście, że inspiracją do stworzenia swojego wymarzonego domu może być nawet film? Takie zadanie spotkało Z3Z Architektów, gdy jeden z klientów przekazał im inspirację oraz tytuł filmu do zobaczenia. Tak też powstał Dom z Filmu Szpiegowskiego inspirowany wczesnym modernizmem rodem z filmów szpiegowskich.

 

Jednak nie tylko inspiracją należy się kierować, lecz także funkcjonalnością. Działka, na której powstał dom, leży w gęstym lesie pod Warszawą przy ruchliwej drodze. Z uwagi na chęć posiadania domu, w którym można się zrelaksować, zaprojektowano niespotykany, wręcz intrygujący front budynku. Zminimalizowana liczebność okien, a przeważająca ilość pełnych ścian, to rozwiązanie niedogodności hałaśliwego sąsiedztwa. Jednak nie tylko dom potrzebował wygłuszenia, ale także taras, na którym przebywanie mogłoby być uciążliwe. Dlatego też jedna ze ścian została przedłużona poza obrys budynku tak, aby tworzyła tym samym "ekran" oddzielający strefę tarasu od drogi.

 

Całość budynku została utrzymana w odcieniach bieli oraz szarości. Jednak by ostateczny wygląd nabrał charakteru, zastosowano tekstury w postaci szarych kafli czy ażurowego panelu dekoracyjnego, za którym ukryto jeszcze jedno pasmo okien.

 

Z drugiej strony dom jest kompletnym przeciwieństwem frontu - silnie otwarty na świat. Liczne przeszklenia wpuszczają wiele słońca oraz zapraszają otaczający las do środka. Natomiast obszerny taras to strefa dzienna na świeżym powietrzu.

Powrót