Aktualności

Nietypowe Domy Polski - Domy Sąsiedzkie

Kolejne domy nawiązujące do pobliskiego otoczenia przed nami.

Architekt: jojko+nawrocki architekci

Fotograf: Juliusz Sokołowski

http://www.jna.com.pl/

 

Część domu znajdująca się pod ziemią, a fragmenty wystające ponad nią porośnięte zielenią – właśnie taki pomysł na Domy Sąsiedzkie mieli jojko+nawrocki architekci. Determinantą powstania tych trzech sąsiedzkich domów była wąska działka, jak również nasłonecznienie, sąsiedztwo lasu, topografia terenu czy widok z drogi dojazdowej. Jak widać po raz kolejny krajobraz wpływa na unikalną strukturę budynków.

Domy otwierają się w kierunku południowym, gdzie mieści się sąsiadujący z działką las. Dzięki temu rozwiązaniu większa ilość pomieszczeń została otwarta na las, który można podziwiać poprzez mnogą ilość okien. Natomiast z przeciwnej strony bryły stopniowo chowają się do ziemi, a trawa w całości pokrywa każdy z dachów. Takie zastosowanie zieleni sprawia wrażenie, jakby domy w naturalny sposób wyrastały z zielonego otoczenia.

Te proste i minimalistyczne bryły pomimo wielu rzeczy wspólnych zostały dodatkowo odróżnione od siebie wykorzystanymi materiałami. Jeden z domów jest pokryty okładziną z jasnego drewna, a drugi z nich wykonano z ciemnej cegły. Tak też każdy zyskał swój własny, unikalny styl.

 

W celu zobaczenia zdjęć zapraszamy na nasz fanpage na Facebooku.

Powrót